top of page

Výsledky testu ACE2

*Pre väčšie zobrazenie, kliknite na obrázok.

vysledky_koronavirus_nu3gen.png

• ČO ZNAMENÁ TENTO GRAF

Tento graf predstavuje distribúciu genetického skóre v Európskej populácii. Jednoduchšie povedané ide o to, že človek môže kombináciou svojich „mutácií“ zdedených zmien v DNA vytvárať rôzne formy receptoru ACE2. My sme na základe vedeckej publikácie pridelili každej tejto zmene určité genetické skóre, podľa toho ako vplýva na produkciu receptoru ACE2 a na reakciu s vírusom 2019-nCoV(COVID-19). Následne sme podľa dostupných databáz namodelovali aké sú všetky možné kombinácie mutácií v EU populácii a vznikol tento graf. Čím vyšší je stĺpec grafu tým viac ľudí ma určité genetické skóre. Pomocou tohto grafu môžeme rozdeliť ľudí do skupín „kvartilov“ podľa toho aká je ich predispozícia tvorby ACE2.

 

• ZVÝŠENÉ RIZIKO

V prípade, že Vaše genetické skóre nadobúda hodnoty od 0 do 5 patríte medzi tú časť Európskej populácie, ktorá produkuje na svojich bunkách vyššie množstvo receptoru ACE2. Vyššia produkcia receptoru ACE2 môže dať novému koronavírusu vyššiu šancu sa naviazať na bunky a rozmnožovať sa. Takéto genetické skóre ja podľa našich kalkulácii typické pre ľudí žijúcich v Ázii a môže znamenať, že riziko nakazenia je u Vás vyššie. Mali by ste preto zvážiť nosenie rúška, ktoré minimalizuje riziko prestupu vírusu do dýchacích ciest od okolitých ľudí.

• TYPICKÉ RIZIKO

V prípade, že je Vaše genetické skóre v rozmedzí od 6 do 8 patríte do skupiny ľudí, ktorej kombinácia genetických znakov je najviac zastúpenej v Európe. Vaše riziko nákazy je rovnaké ako u väčšiny ľudí a preto by Vám malo stačiť dodržiavať všeobecné pokyny pre minimalizáciu rizika.

 

• ZNÍŽENÉ RIZIKO

V prípade, že je Vaše genetické skóre v rozmedzí od 9 do 16 patríte medzi skupiny ľudí, ktorí majú predispozíciu produkovať menšie množstvo receptoru ACE2. Tento stav môže spôsobiť, veľmi ľahký priebeh ochorenia ale zároveň aj zvýšené riziko prenosu na okolie. Ľudia, ktorí nepociťujú žiadne ťažkosti pri priebehu ochorenia môžu situáciu podceňovať a vystaviť tak riziku ľudí s najviac ohrozených skupín. Určite preto aj v tomto prípade odporúčame dodržiavať všeobecné pokyny pre minimalizáciu rizika.

 

V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujte na koronavirus@nu3gen.sk

bottom of page